WAKEBOARD TARİHİ VE KABLOLU WAKEBOARD

WAKEBOARD NASIL DOĞDU?

Eminim pek çoğunuz wakeboardu gördüğünde bu sporun birden fazla su sporunun karışımı olarak ortaya çıktığını tahmin ediyordur. Peki bu sporun nasıl ortaya çıktığını merak ettiniz mi? İşte bu yazıda bu merakınızı gideriyor olacağız!

Temelleri su kayağı ve sörfe dayanan wakeboard 1980’li yıllarda sörfçülerin alternatif arayışları neticesinde şekillenmeye başladı. Başlarda araç arkasında sörf tahtalarını kablo yardımı ile çekerek hareketler deneyen sörfçüler kısa bir süre sonra sörf tahtasının şeklinin bu şekilde manevra yapmaya elverişli olmadığına kanaat getirerek sörf tahtaları üzerinde oynamalar yapmaya başladılar. Bu denemeler ise zamanla wakeboardun doğuşuna ön ayak oldu.

1985 yılında Amerikalı Tony Finn, `skiboarding` ismini verdiği spor için sörf tahtasından daha dar “Skurfer“ isimli bir melez tahta geliştirdi. Bu tahta su üzerinde farklı pek çok hareket yapmaya imkan sağlaması ve Tony’nin renkli kişiliği ile pek çok kişinin bu yeni spora ilgi duymasını sağladı. İşte Tony Finn’in Skurfer’ı tanıtan videosu:

 

 

Tony ile aynı zamanlarda Amerikalı Jimmy Redmon da kendi melez sörf tahtası üzerine ayak bağları monte ederek tahta üzerinde pek çok hareket yapılmasını sağladı. Ancak bu her iki tasarım da sudan kalkışın zor olması ve deneyimli sporcu gerektirmesi nedeniyle tüm çabalara rağmen piyasada aradığı yeri bulamadı.

 

1991 yılında ise Herb O’Brien HYPERLITE isimli ilk wakeboardu geliştirdi. HYPERLITE tasarımı sayesinde sudan kalkışları kolaylaştırmakla beraber daha önce yapılamayan hareketlerin de yapılmasına olanak kılarken wakeboardun da yaygınlaşmasını sağladı.

 

Tony ve Jimmy ise 1995 yılında kurulan LIQUID FORCE markası altında ilk çift yönlü wakeboardu üreterek daha önce yapılamayan ayak değiştirmeli farklı hareket türlerinin yapılabilmesine ön ayak oldu.

2000’li yıllara gelirken ise sporu günümüze taşıyan bir diğer gelişme yaşandı. Su üzerinde yüzebilen engeller ve rampalar pek çok yeni ve farklı hareketin yapılmasına imkan tanıdı.

KABLOLU WAKEBOARD

1950 yıllarda su kayağı tutkunu Alman mühendis Bruno Rixen bu sporun yaygınlaşması için ne yapmak gerektiğini kendisine sürekli soruyordu. Yapılan araştırmalarda tekne ile yapılan su kayağının maliyetli oluşu ve verimli olmayışı iki büyük dezavantaj olarak ön plana çıkıyordu. 1961 senesinde Bruno Rixen RIXEN SEILBAHNEN şirketini kurarak bir sene sonrasında ilk kablo sistemini üretti.

Geçen yıllar ve gelişen teknoloji ile beraber bu sistemler oldukça popülerleşti. Şu anda Dünya’da 200’ün üzerinde kablolu wakeboard tesisi bulunuyor.

GÜNÜMÜZ

IWWF federasyon olarak, WWA ise sporcu bazlı bir dernek olarak bu sporun ana yapısını oluşturmaktadır. Her yıl yarışma ve sıralama tabanlı pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Sırf Amerika Birleşik Devletleri’nde son 2 yıl içerisinde 200 ün üzerinde wakeboard etkinliği düzenlenmiştir.

Türkiye’de wakeboard ile ilgili şimdiye kadar düzenlenen en büyük etkinlik Antalya Hip-Notics’de yapılan 2010 WWA Wake Park Dünya Şampiyonası’dır.

13-16 Haziran 2019 tarihinde ise Türkiye’nin ilk Wakeboard Festivali Antalya Hip-Notics Cable Park’da gerçekleştirilecektir.

 

 

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.