Wakeboard Yapmak İçin Gerekli Ekipmanlar

WAKEBOARD

Bu sporun olmazsa olmazı wakeboard tahtası. Türkiye’deki tesislerin tamamında bu sporu öğrenmek için easy-up denilen başlangıç wakeboard ekipmanı ücretsiz olarak sunuluyor.

Tesislerin bir kısmında ise yine profesyonel wakeboard tahtası ücretsiz/ücretli olarak sunulurken bu sporda kendisini ilerletmek isteyenlere tavsiyemiz kendilerine ait bir wakeboard tahtası satın almaları.

Kendinize satın alacağınız ilk wakeboardu seçmek ilk etapta oldukça zor gelebilir. Bu konuda sizlere tavsiyemiz konusunda uzman kişilerden veya websitelerinden tavsiye almanız. Ünlü wakeboard tahtası markaları ise Hyperlite, Liquid Force, O’brien, Ronix, CWB.

WAKEBOARD BAĞLAMASI

Profesyonel wakeboard tahtalarına ayaklarınızı yerleştirebilmeniz için bir takım wakeboard bağlaması gerekiyor. Önü açık, ayakkabı tarzında veya wakeboard tahtasına monte edilebilen türde pek çok bağlama türü mevcut.

Bağlamaların her bir türünün kendisine göre bir avantaj ve dezavantaj içerdiğini de belirtmemiz lazım. Wakeboard tahtası ve bağlama seçimindeki en önemli nokta bu setleri satın alırken bunların birbiri ile tam olarak uyumlu olduğundan emin olmanız.

YÜZMEYE YARDIMCI EKİPMANLAR

Pek çok diğer su sporunda olduğu gibi wakeboard sporunda da su üzerinde kalmanıza yardımcı olacak ekipman kullanmanız şart. Bu ekipmanlar hem düştükten sonra su üzerinde kalmak için harcayacağınız eforu azaltırken, hem de düşme anında darbe azaltıcı etkiye, hem de düştükten sonra olası bir bayılma veya yorulma sonrası boğulma ihtimalinizi ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Bunun için yukarıdaki resimdeki gibi Türkiye’deki her kablolu wakeboard tesisinde ücretsiz olarak sağlanan bir can yeleği kullanabilecekken, aşağıda yer aldığı üzere daha kaliteli, üstün darbe emici özelliğe sahip yelekleri de satın almayı tercih edebilirsiniz.

KASK

Tıpkı yüzmeye yardımcı ekipmanlar gibi kask da wakeboard sporu için olmazsa olmaz bir güvenlik ekipmanı. Bu spora yeni başlayanlardan en profesyonel sporculara kadar kablolu wakeboard yapan herkes kask takıyor. Bunun nedeni en temel çarpma ve düşmelerden, rampa ve engel atlayışlarına kadar kaskın sizin en önemli uzvunuzu korumaya yardımcı olması.

Piyasada pek çok wakeboarda uygun kask üreten firma mevcut.

WETSUIT

Türkiye’de yılın 12 ayı kablolu wakeboard yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bunu yapabilmenizi sağlayan ekipman wetsuit. Evet başlarda bu sporu sadece yaz döneminde yapacak iseniz bu ekipmana ihtiyaç duymayacaksınız. Ancak bu sporu sevdiğinizi farkettiğinizde her sezonda wakeboard yapmak için wetsuit olmazsa olmazınız.

Wetsuit kullanılacağı mevsime göre çeşitli kalınlıklarda, tüm vücut, kolları açık, atlet vb. şekillerde olabilir. Tavsiyemiz kendi kullanım alanınıza uygun olan wetsuiti yine profesyonel kişilerden destek alarak seçmeniz. Billabong, Body Glove, Hurley, O'Neill, Quiksilver, Rip Curl, Roxy, Volcom gibi pek çok marka wetsuit satmaktadır.